گوگل مپس، جهت یاب نژادپرست – آموزشگاه زبان انگلیسی

ماهنامه دانستنیها همشهری – سحر ملک پور: برخلاف تصور رایج، گوگل از خطا و اشتباه مصون نیست. گذشته از آن که گاهی به طور ناگهانی سرویس ایمیل آن با مشکل مواجه می شود یا وقت هایی که گوگل نتیجه جست و جوهای قلی شما را به دیگران نشان می دهد، مشخص شده که سرویس نقشه این کمپانی (یا همان «گوگل مپس») نیز، نژادپرست و بی نزاکت است و حتی در امتحان جغرافیا هم مردود می شود
گوگل مپس غلط کرده

ماهنامه تور قشم هوایی دانستنیها همشهری – سحر ملک پور: برخلاف تصور رایج، گوگل از خطا و اشتباه مصون نیست. گذشته از آن که گاهی به طور ناگهانی سرویس ایمیل آن با مشکل مواجه می شود یا وقت هایی که گوگل نتیجه جست و جوهای قلی شما را به دیگران نشان می دهد، مشخص شده که سرویس نقشه این کمپانی (یا همان «گوگل مپس») نیز، نژادپرست و بی نزاکت است و حتی در امتحان جغرافیا هم مردود می شود. لابلای اشتباهاتی که می توانست شروع جنگی قیمت تور شیراز باشد تا گم شدن یک جزیره در این سرویس، خطاهای خنده داری هم به چشم می خورد.
در شهر «رُولِت» (Rowlett)، کمپانی تخریب به جای خراب کردن یک خانه توفان زده (که مالکش قصد ساخت مجدد آن را داشت)، خانه ای نسبتا سالم را که یک خیابان آن طرف تر بود، خراب کردند. اعضای تخریب بعد از این اتفاق گفتند «مسئله مهمی نیست.» به نظر می آید برای آنها، تخریب خانه های دیگران کاری عادی تلقی می شود.

گوگل مپس، جهت یابت نژادپرست

\r\nگوگل تور زمینی شیراز مپس، جهت یاب نژادپرست
حجم گوگل مپس

سلام آقای گوگل! آیا می دانید کشورها بر سر مرزها و امنیت قلمروی شان حساسند؟ پس بهتر است در این مورد با آنها شوخی نکنید! اما انگار کمی دیر شده! در سال 2010 (1389) گوگل با کشیدن مرزی اشتباه بین کاستاریکا و نیکاراگوئه، آتش یک اختلاف دیپلماتیک تور شیراز ارزان را روشن کرد. گوگل به طور اتفاقی، کنترل منطقه ای به نام «یسلا کالرو» (Isla Calero) را که برای چندین دهه محل مناقشه و ناآرامی بود، به اشتباه به کشور دیگر سپرد. البته این شرکت سرانجام دست هایش را به نشانه پذیرش اشتباه بالا برد اما بعد از آن که نیکاراگوئه 50 سرباز را به منطقه مورد مناقشه فرستاد؛ اقدامی که در نهایت دلخوری همسایه ها را به دنبال داشت.

گوگل مپس، جهت یابت نژادپرست

\r\nجزیره تور اصفهان نوروز 97 ای که ناپدید شد
لوری که از دست هزاران توریست به ستوه آمده بود، مانعی ترافیکی به عرض دو و نیم متر خرید و به امید جلوگیری از حضور توریست ها در ملک شخصی اش و قدم زدن شان مقابل خانه، آن را جلوی ورودی گذاشت و رویش نوشت: «اینجا ورودی پارک نیست، جاده خصوصی است. گوگل مپس غلط کرده!»

گوگل مپس، جهت یابت نژادپرست

\r\nبا تور لحظه آخری اردبیل این حال هدایت توریست ها به ملک خصوصی – اگر آن ملک متعلق به آدم دیوانه ای نباشد – اشتباه مرگباری نیست اما در موردی دیگر گوگل مپس دره ای مرگبار در منطقه کوهستانی را به عنوان یک خیابان تشخیص داد و اسمی هم رویش گذاشت: «Buchanan St.». این سرویس در ادامه و با خونسردی تمام، کسانی را هم به طرف این دره تور تبریز ارزان هدایت کرده بود که البته خوشبختانه تر از آن بودند که همه درک جهت یابی شان را به دست گوگل مپس بسپارند. نخستین کسانی که در این تله ناخواسته افتادند، به سرعت مشکل را گزارش دادند و گوگل هم آن را رفع کرد.

اگر همه اطلاعات سرویس نقشه های گوگل را دانلود کنید، 20 پتابایت یا 21 میلیون گیگابایت اطلاعات خواهید داشت.

دنیا در حال پیشرفت است، نه؟ آمریکا یک رییس جمهور سیاه پوست دارد اما انگار نرم تور اسپانیا افزار گوگل هنوز به اندازه «کوکلاکس کلان»ها (سازمان سری ضد سیاه پوستان آمریکا)، نژادپرست است. در برهه ای از سال گذشته، کسانی که عبارت «خانه سیاه» و «شاه سیاه» را جستجو می کردند، به کاخ سفید و رییس جمهور آمریکا باراک اوباما می رسیدند. گرچه گوگل به سرعت از این بابت عذرخواهی کرد اما همه اشتباه تقصیر گوگل نبود. متاسفانه مشخص شد که منشأ این نژادپرستی نه نقشه های گوگل، بلکه خود اینترنت است چرا تور اردبیل ارزان که این اصطلاحات نژادپرستانه، پیش تر چندین بار در ارتباط با کاخ سفید در اینترنت مورد استفاده قرار گرفته بود.

گوگل مپس، جهت یابت نژادپرست

\r\nمرزها را جابجا می کنیم
تخریب یک ساختمان اشتباهی، اصلا گاف کوچکی نیست اما در نهایت ناباوری، این همان حادثه ای بود که در تگزاس اتفاق افتاد؛ جایی که تور لحظه آخری اهواز یک تیم متخصص تخریب برای پیدا کردن محل ساختمان مورد نظر خود از گوگل مپس استفاده کردند و با گوی تخریبی عظیمی به جان خانه ای دیگر افتادند و آن را از بین بردند.

این بخش حذف شده ای از سریال «لاست» نیست؛ گوگل واقعا با یک حرکت جزیره ای را ناپدید کرد و باعث شد حتی «دیوید کاپرفیلد» هم در برابرش به زانو دربیاید. «جورا» (Jura) جزیره ای کم جمعیت در مجمع الجزایر «اینرهیبریدس» (Inner Hebrides) واقع در غرب اسکاتلند تور اردبیل نوروز 97 است که در سال 2013 (1392) و در کمال شگفتی ساکنانش، از روی نقشه های گوگل ناپدید شد؛ به شکلی عجیب و ترسناک. در حالی که 141 مایل مربع از جزیره غیب شده بود، تنها یک جاده از آن در اقیانوس (مانند اثری فراموش شده از زمان های گذشته) شناور باقی مانده بود. البته مشابه فیلم لاست، جزیره به سر جایش برگشت.

گوگل مپس، جهت یابت نژادپرست

\r\nهتلی تور زمینی قشم در فرودگاه
چیزی که در تصویر دیده می شود، به هتلی روستایی می ماند که کاملا دور از هیاهوست و هیچ دیواری در چشم انداز پنجره اتاق های آن، جلوی تماشای افق را نمی گیرد اما حقیقت این است که این هتل، به جای آن که بین باندهای پرواز بین المللی «گزتر» انگلیس (British’s Exeter Airport) جا خوش کرده باشد، 30 کیلومتر آن طرف تر و در شهر بندری «تورکوای» (Torquay) قرار گرفته. حیف! این تور مشهد هتل می توانست بین باندهای پرواز فرودگاه، چشم اندازی منحصر به فرد از نشستن و برخاستن هواپیماها داشته باشد!

گوگل مپس، جهت یابت نژادپرست

\r\nنکته
البته نه خطاهایی مثل اشتباه معروف نقشه اپل که پیرمردی را به هنگام رانندگی به طرف دریاچه راهنمایی کرد. مواردی که در ادامه می آید، عجیب ترین اشتباهاتی قیمت تور هند است که گوگل مپس تا به حال انجام داده. آنها را به دقت بخوانید، شاید بعدش دوباره سراغ همان نقشه های کاغذی قدیمی بروید.

گوگل مپس، جهت یابت نژادپرست

خانه ای که به اشتباه تخریب شد
اگر گوشی هوشمند مدرن تان شما را به مسیری اشتباه هدایت کند و بعد هر چند ثانیه یک بار دستور بدهد که در اولین تیک بان جای ممکن دور بزنید و برگردید، بسیار آزاردهنده است اما برای لحظه ای خودتان را جای «لوری نایدینگ» (Laurie Gneiding) ساکن نیوجرسی بگذارید که گوگل مپس، جاده خصوصی منتهی به خانه اش را به عنوان مسیر اصلی ورودی «پارک ایالتی راند ولی» (Round Valley State Park) معرفی کرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *